Mezun

d4adaaaf-60ba-420b-be19-b600ef6fda41
Kayıt için tıklayın
5213 kişi kayıt oldu.

2 Ocak tarihindeki hukuksuz atamadan bu yana, fiziken okulda olamasa da kalbi güney kampüste atan, bir zamanlar turnikesiz, kartsız girdiği okulun kapısına kelepçe ve kilit vurulduğuna tanık olan ve gerekçesiz bir şekilde ilk defa ‘evine’ girişi engellenen değerli Boğaziçi mezunu;

Direne direne evimize giriş hakkımızı aldık, liyakati ve kurumsal demokrasiyi yok sayarak iş ve akademik kamuoyunda diplomamızı değersizleştirenlere karşı imza topladık, videolar çektik, şarkılar söyledik, dünyanın dört bir yanında eylem yaptık, nöbet tuttuk, davalara müdahil olduk, intihalleri ortaya çıkardık, kabul etmedik vazgeçmedik! 200 günü aşkın süredir mezun, akademisyen, öğrenci ve çalışanlar olarak akademik özerklik ve özgürlükten asla taviz vermeyecegimizi, üniversitelerin kendi rektörünü katılımcı, demokratik süreçler sonucunda seçmesi gerektiğini vurguladık. Senatörlerin açık mektubunda belirttiği üzere, “Üniversite bileşenlerinin temel hakkı olan akademik özgürlüğün kullanılmasını teşvik edip koruyacak olan rektörü seçmek”, “bileşenlerin katılımıyla oluşturulacak kurul ve komisyonların çalışmaları üzerinden kararların alındığı bir akademik yönetişim modeline katkı sağlamak” ve bu ilkeleri bizden sonraki nesillere taşımak sorumluluğumuzdur.

Şimdi, tüm ülkeye ve dünyaya örnek olan tarihi Boğaziçi direnişi seni üniversitenin demokratik yönetişim sisteminde özne olmaya, diğer bileşenlerle birlikte oy kullanmaya çağırıyor! Boğaziçi’nden başlayıp bütün üniversitelere yayılacak bu sese kulak ver, gel, oy kullan! Sen varsan bir fazlayız!

Boğaziçi için oy ver, oy verdir! Sesimize ses katıldıkça güçlüyüz!


1. Oylama nasıl duyurulacak?
a. Oylamayı duyurmak için mevcut tüm medya olanakları kullanılacak. Basın, sosyal medya ve mezun oluşumları üzerinden mezunlara ulaşılacak.
b. Twitter, Facebook, LinkedIn, Instagram hesaplarımızı takip edebilir ve detayları öğrenmek için internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Mezun arkadaşlarınızla duyuruları paylaşarak siz de destek olabilirsiniz.

2. Oylamanın formu nasıl olacak?
a. Oylama çevrimiçi yapılacak. Hangi platformda oy kullanacağınız size e-posta yoluyla seçimden kısa bir süre önce bildirilecek.
b. Tüm bileşenler, ayrı ayrı, rektör adaylarına destek ya da ret oyu verecek. Bu oylamaya girmeyen veya bileşenler tarafından reddedilen bir adayı meşru rektör olarak kabul etmeyeceğiz.
c. Reddedilen adaylardan biri atanırsa yine “Kabul Etmiyoruz, Vazgeçmiyoruz” diyerek mücadeleye kaldığımız yerden devam edeceğiz.


3. Mezunlar oylamaya nasıl katılacaklar?
a. Oylamaya katılım için yukarda linki verilen kayıt formun en geç 29 Temmuz 2021 Perşembe gece TSİ 23.59’a kadar doldurulması gerekiyor.
b. Kayıt için, oylamaya katılacakların üniversitenin mezunu olduklarını belgelemeleri şart. Bu belge e-Devlet’ten alınacak mezuniyet belgesi, diploma veya mezun kartı fotoğrafı, ya da bir alumni e-mail adresi olabilir.
c. Oylama sistemi 30 Temmuz 2021 Cuma TSİ 06:00 ile 31 Temmuz Cumartesi 2021 TSİ 06:00 tarihleri arasında açık kalacaktır.


4. Sayım süreci nasıl işleyecek?
a. Oylar otomatik olarak bir yazılım aracılığıyla, güvenli ve insan erişime kapalı bir biçimde sayılacak.
b. Bir ‘Seçim Denetim Kurulu’ oluşturulacak, bu bağımsız kurul seçimin ve sayımın şeffaflığını ve güvenilirliğini denetleyecek.
c. Mezunlar, belirlenen %33 ret ve %50 kabul eşiklerine istinaden rektör adaylarını meşru veya gayrimeşru ilan edecek. Detaylı açıklama için  'oylama sistemi' sekmesini inceleyebilirsiniz.